ÚJ MUNKAJOGI KIHÍVÁSOK: ÁTTEKINTÉS A 2024. JANUÁR 1-TŐL BEVEZETETT VÁLTOZÁSOKRÓL
A 2023-as esztendő számtalan új munkajogi szabályt vezetett be, jelentős módosításokkal, így például egy új szabadságtípus (szülői szabadság) bevezetésével, az apasági szabadság meghosszabbításával, valamint a munkáltató felvételkor irányadó tájékoztatási kötelezettségével összefüggésben. A 2024-es év kezdetével a változások talán kevésbé lesznek drámaiak, de vannak olyan lényeges szempontok, amelyeket mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak figyelembe kell venniük. Ebből kifolyólag cikkünkben a következő témákat fogjuk érinteni:
- a szülőket megillető pótszabadság kiadásának változásai;
- az adminisztratív kötelezettségek egyszerűsítése a munkaviszony megszűnésekor;
- a kötelező orvosi alkalmassági vizsgálat eltörlése;
- a dokumentumok megőrzésének egyszerűsítése; és
- a munkahelyi balesetek kivizsgálása.
Szülők Jogai: Pótszabadság Kiadása
A legjelentősebb változás a szülői fizetett éves pótszabadság kiadásában rejlik. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: „Mt.”) 122. § (4a) bekezdése mostantól lehetőséget biztosít a szülők számára, hogy nagyobb önrendelkezést gyakoroljanak a gyermekeik számától függő pótszabadságuk felhasználásában.
A tizenhat (16) év alatti gyermekekre vonatkozó szabályok pótszabadságot biztosítanak a szülők számára, amely az adott gyermekek számától függően két (2) és hét (7) munkanap között mozog:
a) két (2) munkanap egy (1) gyermek esetében;
b) négy (4) munkanap két (2) gyermek esetében;
c) hét (7) munkanap több mint két (2) gyermek esetében.
Fogyatékkal élő gyermekek esetében ez a pótszabadság két (2) munkanappal növekszik fogyatékkal élő gyermekenként.
2024. január 1-jétől a szülők dönthetnek majd a plusz szabadságuk időzítéséről, bár ez a lehetőség csak a gyermekeikhez közvetlenül kapcsolódó, fent ismertetett opcióra korlátozódik. A pótszabadság igénybevételéhez tizenöt (15) napos értesítési idő szükséges, az ennél rövidebb időn belül beérkező kérelmeket a munkáltató indokolás nélkül visszautasíthatja.
Adminisztratív Kötelezettségek Egyszerűsítése a Munkaviszony Megszűnésekor
A munkáltatók számára jelentős könnyebbséget jelent a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos adminisztratív feladatok egyszerűsítése. Korábban a munkáltatóknak különböző igazolásokat kellett kiállítaniuk, mostantól azonban egyetlen dokumentumot kell kiállítaniuk a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 36/A. bekezdésének megfelelően. Ez az igazolás – akár elektronikus, akár papír alapú – minden lényeges információt tartalmaz, ezzel is segítve a munkaviszony megszüntetésére irányuló folyamat hatékonyságát.
A Kötelező Orvosi Alkalmassági Vizsgálatok Eltörlése
A hazai gazdasági szereplők versenyképességének erősítésével és a közigazgatás hatékonyságának növelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2023. évi CIX. törvény (a továbbiakban: „Módosító Törvény”), 2024. szeptember 1-i hatállyal forradalmi változást hoz be azáltal, hogy eltörli a kötelező orvosi alkalmassági vizsgálatokat. Míg a munkáltatóknak megmarad a mérlegelési jogkörük, hogy bármely munkakörben orvosi vizsgálatot kérjenek, az általános kötelezettséget megszüntetik, az adminisztratív terhek csökkentését célozva.
A munkáltatók továbbra is felelősek lesznek annak biztosításáért, hogy a munkavállalók megfeleljenek bizonyos fiziológiai és egészségügyi kritériumoknak, de ők dönthetnek az orvosi alkalmassági vizsgálatok szükségességéről, hacsak jogszabály másként nem rendelkezik. Egy várhatóan 2024 elején megjelenő miniszteri rendelet fogja meghatározni azokat a munkaköröket, ahol az orvosi alkalmassági vizsgálatok továbbra is kötelezőek maradnak.
Bár a kötelező orvosi alkalmassági vizsgálat eltörlésre kerül, a munkáltató továbbra is felelős marad a munkahelyi balesetekért vagy a munkavállaló egészségének romlásáért. Az új szabályok értelmében a munkavállaló továbbra is csak olyan munkára és csak akkor alkalmazható, ha:
a) annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik;
b) foglalkoztatása az egészséget és testi épséget károsan nem befolyásolja;
c) foglalkoztatása nem jelent veszélyt a munkavállaló reprodukciós képességére; és,
d) mások egészségét vagy testi épségét nem veszélyezteti.
Dokumentumok Megőrzésének Egyszerűsítése
A Módosító Törvény kedvező változásokat vezet be a nyugdíjjogosultsággal kapcsolatos iratmegőrzési követelmények enyhítésével. A munkáltatóknak korábban a munkavállaló nyugdíjkorhatárának elérését követő öt (5) évig kellett megőrizniük a munkaviszonnyal kapcsolatos dokumentumok jelentős részét. Ez a kötelezettség azonban 2025-től kezdődően megszűnik, bár a 2024. december 31. napjáig keletkezett dokumentumokat továbbra is meg kell őrizni.
Fokozott Figyelem a Munkahelyi Balesetek Kivizsgálására
Míg számos változás az adminisztratív terhek csökkentését célozza, az 1993. évi XCIII. törvény módosításáról szóló 2023. évi CXVIII. törvény új kötelezettséget vezet be a munkáltatók számára a munkahelyi balesetek kivizsgálására és dokumentálására tekintetében. E kötelezettség 2024. január 1-jétől kezdve minden balesetre vonatkozik, függetlenül attól, hogy a munkavállaló munkaképtelenségét eredményezik-e, hangsúlyozva a munkahelyi biztonság biztosítása iránti megújult elkötelezettséget.
***
Összegezve elmondhatjuk, hogy talán a 2024-es év kezdete nem hoz átütő változásokat, de a magyar munkajogi törvények kisebb módosításai törekvést mutatnak a munkáltatók és a munkavállalók érdekeinek kiegyensúlyozására.